Karnozyna chroni przed neurotoksycznym działaniem środków znieczulających

Pooperacyjne dysfunkcje poznawcze (POCD) związane ze znieczuleniem prowadzą do zwiększonej zachorowalności u osób starszych.

Produkty uboczne peroksydacji lipidów (np. akroleina) akumulują się w organizmach osób starszych i mogą wpływać na stan zdrowia.

Sewofluran, wziewny środek znieczulający, sekwestruje akroleinę oraz pobudza formowanie się pochodzącego od serotoniny melanoidu (SDM). SDM może być biologicznym odpowiednikiem polimerowego melanoidu, który we wcześniejszych badaniach wykazywał aktywność w reakcji redoks oraz zaburzał dwuwarstwy lipidowe.

W badaniu przeanalizowano toksyczność SDM w kulturze komórkowej i przetestowano działania ochronne z wykorzystaniem L-karnozyny. Toksycznemu działaniu SDM poddano neuronopodobne komórki SH-SY5Y, co doprowadziło do gwałtownego spadku żywotności, podczas gdy fibroblasty ludzkiej skóry były całkowicie odporne na działanie toksyn.

SDM prowadził do morfologicznych zmian w różnych komórkach SH-SY5Y, w szczególności w zakresie procesów neuronowych.

Jednoczesne, ale nie wcześniejsze, podawanie L-karnozyny chroniło różne komórki SH-SY5Y poddane działaniu SDM. Nasz mechanizm wskazuje na istotną, wywołaną sewofluranem sekwestrację związanej z wiekiem akroleiny. To z kolei prowadzi do syntezy SDM oraz zaburzeń neuronalnych, którym można zapobiegać stosując L-karnozynę.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21153702 (dosłowne tłumaczenie).

Dodaj komentarz