Jak stymulacja nerwu błędnego wpływa na mitochondria?

Interesując się tematyką mitochondrialną oraz stymulacją nerwu błędnego, czytając wiele publikacji naukowych zauważyłam wzajemny wpływ mitochondriów na nerw błędny oraz stymulacji nerwu błędnego na mitochondria. Organizm działa jako całość, nie jesteśmy w stanie oddzielić od siebie układów i wzajemnych interakcji. Ostatnio zaczęły pojawiać się publikacje już bezpośrednio wskazujące na to, w jaki sposób stymulacja nerwu błędnego wpływa na mitochondria. W tym materiale skupimy się nie tylko na bezpośrednich wnioskach z materiałów naukowych, ale również wyszukamy wzajemnego wpływu w omawianych obszarach. Każde zagadnienie będzie miało odnośnik do publikacji naukowej, po to abyście mogli zgłębić temat. Dodatkowo zapraszam do częstego odwiedzania tego posta, ponieważ będzie to materiał zbiorczy. Oznacza to że co jakiś czas będę wrzucał dodatkowe informacje w interesującym nas temacie.

Obniżenie stresu oksydacyjnego.


Stres oksydacyjny jest głównym wyznacznikiem zaburzeń mitochondrialnych. Wielu interwencjach terapeutycznych stosuje się suplementy na obniżenie stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny zawsze wypływa negatywnie na funkcjonowanie mitochondriów, dlatego tak ważne jest, aby nie był on podwyższony. Stres oksydacyjny jest procesem patologicznym wynikającym z nierównowagi między produkcją a akumulacją reaktywnych form tlenu, takich jak rodniki ponadtlenkowe, nadtlenek wodoru, rodniki hydroksylowe i pojedynczy tlen w komórkach oraz zdolnością organizmu do ich detoksykacji. co jest ważne, ponieważ stres oksydacyjny jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju i progresji raka. Mówiąc w inny sposób: Do stresu oksydacyjnego dochodzi, kiedy w organizmie zaburzona jest równowaga pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczy, których zadaniem jest neutralizacja tych pierwszych. Stan ten może doprowadzić do wielu chorób i szybszego starzenia się organizmu. Pamiętajmy o tym, że mówimy tutaj o chronicznie podwyższonych wynikach stresu oksydacyjnego. Jeżeli mamy do czynienia z podwyższeniem stresu oksydacyjnego, który nie jest chroniczny i nie towarzyszy jemu przewlekła choroba, w takim wypadku stres oksydacyjny jest naturalnym działaniem organizmu.

  1. Obniżenie stresu oksydacyjnego poprzez wpływ stymulacji nerwu błędnego na enzym białkowy SIRT1 w przypadku nowotworów.
    Stymulacja nerwu błędnego redukuje stres oksydacyjny poprzez aktywację (SIRT1). Publikacja: link.

Dominika

Specjalista funkcjonalnej terapii mitochondrialnej, programu słuchowego Safe and Sound, stymulacji nerwy błędnego tVNS.