MitoQ jako innowacyjny koenzym Q10

Mitoterapia jako pierwsza wprowadziła innowacyjny koenzym Q10 na rynek polski. Było to wynikiem przeczytania wielu badań naukowych oraz niezliczonych rozmów prokonferencyjnych. 

Po wprowadzeniu suplementu do sklepu, często otrzymuję zapytania co to jest i jak działa. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania w jak najprostszy sposób 🙂

Niezmiennie uważam, że lepsze zdrowie zaczyna się od czystej, bogatej w składniki odżywcze diety. Jednak wielu z nas, którzy cierpią na złożone z medycznego punktu widzenia choroby, może być zmuszonych do stosowania suplementów, aby nadrobić braki naszej biochemii.

I właśnie tutaj MitoQ okazuje się być mistrzem w swojej dziedzinie.

MitoQ powstało w w laboratorium naukowym na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii w latach 90-tych. Biochemik Robin Smith i specjalista ds. Mitochondriów Michael Murphy odkryli sposób dostarczania przeciwutleniaczy CoQ10 do mitochondriów. Odbywa się to poprzez penetrację błony mitochondrialnej. Było to odkrycie na skalę światową.

Na początku produkowano tylko MitoQ® 5 mg, natomiast po zaobserwowaniu, że można połączyć MitoQ® z dodatkowymi składnikami tak, aby ukierunkować wspierające działanie na określone problemy, asortyment został rozszerzony. Obecnie w sprzedaży znajduje się dziewięć suplementów wspomagających organizm, w tym dla serca, mózgu, krwi i stawów.

Inwestycje i badania naukowe

W ciągu ostatniej dekady zainwestowano ponad 60 milionów dolarów w niezależne badania i rozwój MitoQ®. Opublikowano ponad 400 recenzowanych artykułów z wiodących światowych instytucji badawczych, badających pozytywny wpływ MitoQ® na różne aspekty zdrowotne.

Badania wykazały, że po podaniu doustnym MitoQ szybko gromadzi się w tkankach bogatych w mitochondria, takich jak serce, mózg, mięśnie szkieletowe, wątroba i nerki, pomagając chronić przed stresem oksydacyjnym i utrzymywać zdrowe funkcje i wydajność.

MitoQ a Q10

Dwaj wspomniani naukowcy – biochemik Robin Smith i specjalista ds. mitochondriów Michael Murphy – badali mitochondria i próbowali zrozumieć, dlaczego suplementacja przeciwutleniaczy, takich jak CoQ10, okazuje się mniej skuteczna, niż początkowo oczekiwano.

Odkryli, że zwykłe przeciwutleniacze, takie jak CoQ10, są zbyt duże, aby skutecznie penetrować bardzo selektywną ścianę mitochondriów. Pomimo tego, że te suplementy dostają się do krwioobiegu, nie są tak skuteczne w dostaniu się do mitochondriów, gdzie są najbardziej potrzebne, aby pomóc z energią komórkową i ochroną przed wolnymi rodnikami. 

Naukowcy podjęli próbę stworzenia cząsteczek, które mogłyby gromadzić się bezpośrednio w mitochondriach, tworząc w ten sposób skuteczniejszy i silniejszy przeciwutleniacz. Rezultatem tych badań była niezwykła innowacja: skrócona wersja koenzymu Q10 z ładunkiem dodatnim, umożliwiającym wciągnięcie go do ujemnie naładowanych mitochondriów. 

W 2013 roku ten przełom naukowy został udostępniony jako suplement zdrowotny o nazwie MitoQ – pierwszy na świecie przeciwutleniacz ukierunkowany na mitochondria, który łatwiej przenika błonę mitochondrialną i może gromadzić się w mitochondriach na poziomie nawet tysiąc razy większym niż nieukierunkowany CoQ10.

Dlaczego mitochondria potrzebują Q10?

Każdy człowiek składa się z bilionów komórek, a wewnątrz prawie wszystkich znajdują się mitochondria. Łączą żywność, którą jemy, i powietrze, którym oddychamy, aby wytworzyć energię potrzebną komórkom do działania w naszym sercu, mózgu, wątrobie, płucach i prawie w każdej części ciała. 

Mitochondria działają jak elektrownie komórkowe i są podstawą wszystkiego, co robi nasz organizm – od ćwiczeń po codzienne czynności, takie jak myślenie, mówienie, chodzenie i oddychanie. Jeśli mitochondria są zdrowe i działają optymalnie, nasze ciała też będą. Jednak jeśli są niezdrowe, nie mogą dostarczyć komórkom potrzebnej energii. 

Kiedy mitochondria zwalniają, to samo dzieje się z naszym zasilaniem, my też zwalniamy. Mitochondria mają krytyczne znaczenie dla neurodegeneracji i stwardnienia rozsianego.

CoQ10 to enzym przeciwutleniający, który jest wytwarzany głęboko w mitochondriach, aby wspierać proces produkcji energii i pomagać w neutralizacji wolnych rodników. Wiek, styl życia i wiele schorzeń może powodować, że mitochondria wytwarzają mniej CoQ10, narażając je na uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego. 

W porównaniu ze zwykłym CoQ10, ulepszona forma MitoQ® tego przeciwutleniacza jest w stanie o wiele efektywniej przeniknąć błonę mitochondrialną i dłużej pozostać bezpośrednio w mitochondriach. W rezultacie MitoQ® wspomaga mitochondria i pozostawia komórkę w optymalnej energii niezbędnej do ich funkcjonowania. Dzięki temu mitochondria efektywniej zasilają energią komórki, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie, samopoczucie i przedłużenie życia komórek. 

Dawkowanie MitoQ

MitoQ przyjmuje się codziennie, najlepiej 30 min przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu, aby nie zaburzyć jego wchłanialności. 

Kiedy można odczuć różnicę?

Odczuwalna różnica w samopoczuciu jest uzależniona od stanu osoby przyjmującej MitoQ. Producent zaleca suplementację przez co najmniej 3 miesiące. Niektórzy ludzie zauważają różnicę w ciągu kilku dni. Nagle spostrzegają, że czują się inaczej lub mają więcej energii. Innym zajmuje to tygodnie, a jeszcze innym miesiące.

MitoQ jest zalecany wszystkim osobom mającym objawy mitochondrialne: zmęczenie, bezsenność, problemy z mięśniami i pamięcią, choroby neurodegeneracyjne, cukrzyca itd.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto zapisać swoje spostrzeżenia związane ze stanem zdrowia i samopoczuciem, a następnie po trzech miesiącach ponownie to ocenić. Robimy tak dlatego, że często przyzwyczajamy się do stopniowej poprawy funkcjonowania i myślimy, że suplement nam nie pomaga. Dopiero po odstawieniu po kilku tygodniach zauważamy, że jednak na suplementacji czuliśmy nie lepiej. MitoQ dodaje subtelnej energii, która pochodzi z samego centrum wytwarzana. Nie działa jak środek pobudzający taki jak na przykład kofeina, gdzie zauważysz różnicę od razu.

MitoQ można zakupić w sklepie Mitoterapii: link.

Źródło: https://terrywahls.com/Targeting-mitochondrial-dysfunction/

Dominika

Specjalista funkcjonalnej terapii mitochondrialnej, programu słuchowego Safe and Sound, stymulacji nerwy błędnego tVNS.

Dodaj komentarz